Styrelsen

Styrelsen Svenska Barnläkarföreningens Delförening för barninfektioner

Adress: c/o Kristina Elfving, Gamlestadstorget 23, 415 03, Göteborg

Ordförande

Olof Hertting, bitr överläkare, Astrid Lindgrens barnsjukhus, Stockholm olof.hertting@karolinska.se

Sekreterare

Kristina Elfving, specialistläkare, Drottning Silvias barn- och ungdomssjukhus, Göteborg kristina.elfving@vgregion.se

Skattmästare

Christian Penno, överläkare, barnkliniken Helsingborgs lasarett christian.penno@gmail.com

Vetenskaplig sekreterare

Anna Nilsson, docent, överläkare, Astrid Lindgrens barnsjukhus, Stockholm, anna.nilsson.1@ki.se

BLU representant

Malena Modig, ST-läkare, barnkliniken Helsingborgs lasarett, malena.modig@skane.se

Programkommitté

Maria Björkqvist, överläkare, Universitetssjukhuset Örebro, maria.bjorkqvist@regionorebrolan.se

Maria Björmsjö, ST-läkare, Norrlands universitetssjukhus, Umeå, maria.bjormsjo@vll.se

Deborah Frithiof, överläkare, Norrlands universitetssjukhus, Umeå, deborah.frithiof@vll.se

Joachim Luthander, bitr överläkare, Astrid Lindgrens barnsjukhus, Stockholm joachim.luthander@karolinska.se

Percy Nilsson, överläkare, Skånes universitetssjukhus percy.nilssonwimar@skane.se